Akcesoria gramofonowe wysokiej jakości

Dobry gramofon to wydatek rzędu kilku tysięcy. A często to nie koniec ponoszonych kosztów przez audiofilów, którzy pragną wysokiej jakości dźwięku. Na prawidłowe działanie gramofonu i odtwarzanie muzyki analogowej wpływają także poszczególne akcesoria związane z tym sprzętem muzycznym, które także powinny być wysokiej jakości, jeśli tylko zależy nam na czystym dźwięku.

Wśród akcesoriów gramofonowych bardzo ważnym elementem jest wkładka. Jej prawidłowy dobór może znacząco wpłynąć na jakość dźwięku wydobywającego się z gramofonu. Wkładka musi być jednak dopasowana zarówno do igły, jak i do ramienia.

Wśród akcesoriów gramofonowych wysokiej jakości znajdują się także elementy tak nietypowe jak chociażby waga, która ma na celu pomiar nacisku igły na sam gramofon. Dla wielu wydaje się to sprzętem absurdalnym i kompletnie niepotrzebnym, z kolei dla innych kluczowym czynnikiem dla odpowiedniego ustawienia gramofonu i umiejętnej eksploatacji płyt winylowych. Na rynku można znaleźć także specjalne szczoteczki, które służą tylko i wyłącznie do czyszczenia igieł gramofonowych.

Specjalnymi szczoteczkami czyści się także płyty winylowe, chcąc zachować jakość ich dźwięku na dłuższy czas. Nieważne jednak jak dobrych akcesoriów byśmy nie znaleźli, nie każdy z nich będzie pasował do każdego gramofonu. Dobór odpowiednich i kompatybilnych elementów konstrukcji gramofonu jest kluczowy dla jakości muzyki.

Dlatego też kupowane akcesoria musimy dopasować do parametrów posiadanego przez nas gramofonu.