Gramofonowe przedwzmacniacze

Winyle wracają do łask po czasach, gdy długo były na uboczu, a rynek kompletnie zdominowały płyty CD i pliki w formacie mp3. Teraz jednak płyty analogowe przeżywają swoją drugą młodość i są pożądane przez tysiące osób. Aby jednak cieszyć się z wysokiej jakości winylowego dźwięku, trzeba posiadać gramofon, a najlepiej także gramofonowy przedwzmacniacz, który pozwoli odkryć prawdziwe piękno tego sprzętu.

Na początek warto zadać sobie pytanie, czym w ogóle jest przedwzmacniacz gramofonowy. Chodzi przede wszystkim o to, że typowe i standardowe wzmacniacze kojarzone ze sprzętem audio, nie są w stanie bezpośrednio oraz prawidłowo współpracować z gramofonem analogowym. To wszystko spowodowane jest ich liniową charakterystyką przetwarzania, jak też zbyt małą mocą wzmocnienia jaki dają.

Tutaj z pomocą przychodzą przedwzmacniacze gramofonowe. Zapewniają one znacznie wyższą czułość, co ma bardzo znaczący wpływ na jakość muzyki odgrywanej z płyt analogowych. Jednocześnie przedwzmacniacze gramofonowe wyrównują również charakterystykę tak, aby była ona w pełni kompatybilna z krzywą korekcji RIAA.

Sprzęt ten można znaleźć w zasadzie tylko i wyłącznie w sklepach, które sprzedają wysokiej jakości specjalistyczny sprzęt audio. Gramofonowe przedwzmacniacze, choć coraz częściej kupowane, wciąż są sprzętem uważanym za rarytas i niszowy gadżet. Niewykluczone jednak, że będzie się to zmieniać wprost proporcjonalnie do popularności muzyki granej z płyt winylowych i jednocześnie gramofonów.