Wkładki gramofonowe

Gramofony to niezwykle specyficzny sprzęt muzyczny. Szczególnie, że z racji jego relatywnie niskiej popularności w ostatnich latach, mamy o nim bardzo znikomą wiedzę. Często oczekujemy, że od producenta dostaniemy gotowy gramofon, w pełni kompatybilny i złożony z wysokiej jakości poszczególnych składników. Często jednak najbezpieczniej samemu wybrać chociażby wkładki gramofonowe.

Niestety często nie jest to łatwa sprawa. Zazwyczaj należy przeanalizować mnóstwo parametrów związanych z gramofonem i naszymi oczekiwaniami względem odtwarzanej przez niego muzyki analogowej. Po pierwsze, wkłada powinna być dopasowana do ramienia gramofonu. Z kolei drugi kluczowych aspekt to jego kompatybilność z przedwzmacniaczem gramofonowym.

Oczywiście o wiele łatwiej dopasowuje się wkładkę wówczas, gdy mamy wysokiej jakości sprzęt, do którego nadaje się większość wkładek, jednak zazwyczaj musimy dokładnie sprawdzić poszczególne parametry, aby wybrać odpowiednią wkładkę. Podobnie jest z ramieniem gramofonu – powinniśmy na przykład na stronie producenta uzyskać informację o tym, jak ciężka można być nasza nowa wkładka czy chociażby jak duża może być odkształcalność zamontowanej igły. Na rynku wyróżnia się dwa typy wkładek – elektromagnetyczne oraz magnetoelektryczne. Pierwszy rodzaj to magnes przypięty do igły i indukujący napięcie, z kolei w drugim przypadku do igły przymocowana jest cewka i to ona jest ruchoma.

Dlatego też o wyborze wkładki gramofonowej może zadecydować taki parametr jak napięcie wyjściowe.