Akcesoria gramofonowe

Gramofony pozwalają nam odtwarzać muzykę z płyt winylowych, a jednocześnie nawiązują do lat chociażby 70-tych i są uważane za sprzęt, który jest jednocześnie trendy, jak i vintage. Jednocześnie dodatkowo możemy modyfikować gramofony poprzez użycie różnych akcesoriów.

Jednym z nich są różnego rodzaju igły. Igła gramofonowa to część wymienna, którą możemy dostosować do naszych preferencji.

Obecnie  za najlepsze igly gramofonowe uważa się szlify kwadrofoniczne, pozwalające uzyskać najwyższą jakość dźwięku, przy możliwie najmniejszym zużyciu płyt analogowych. Dobranie odpowiedniej igły możne znacząco zmienić dźwięk wydawany nawet przez tanie gramofony, dlatego jest to z pewnością jedno z akcesoriów gramofonowych szczególnie godne uwagi.

Ważną składową gramofonu jest także ramię. Różne gramofony mają ich inny kształt.

W najnowocześniejszych z nich najpopularniejsze są zwłaszcza trzy – w kształcie litery „j”, w kształcie liter „s”, prostoramienne, a także poprzeczne. Choć te ostatnie są najrzadziej wykorzystywane, to wielu uważa, że są najlepsze, jako że doskonale pasują swoim ruchem do odtwarzania płyt winylowych.

Musimy jednak pamiętać, że wszystkie akcesoria muszą być dopasowane do naszego gramofonu. Nie wszystkie z nich, nawet te drogie, będą pasować do naszego modelu.

Dlatego najpierw koniecznie musimy sprawdzić na stronie producenta czy też w instrukcji parametry naszego gramofonu i upewnić się, czy dany dodatek będzie kompatybilny z pozostałymi komponentami urządzenia.